Wiele dyskutuje się ostatnio o patriotyzmie. A wielu polityków ma ‘pełną gębę’ frazesów o patriotyzmie.
Z patriotyzmem jest podobnie jak z odpowiedzialnością społeczną przedsiębiorcy. Jak mówił Milton Friedman (i wielu innych, np. w podobnym duchu wypowiadał się guru zarządzania, Peter Drucker), że jedyna, prawdziwa odpowiedzialność społeczna w biznesie to „robić zysk”. Jak będzie się miało duży zysk w działalności na rynku to znaczy, że konsument będzie zadowolony, a rzadkie zasoby będą wykorzystane najefektywniej.  Podobnie z patriotyzmem, gdy ja jako obywatel będę robił wszystko by lepiej żyło się mnie i moim najbliższym (rodzinie) to i w mojej ojczyźnie będzie lepiej. W tym kontekście, aż prosi się zacytować Adama Smitha, który w Bogactwie narodów w 1776 roku napisał: „To co jest roztropnością w prywatnym życiu każdej rodziny,nie może być chyba szaleństwem w życiu wielkiego królestwa.”
Największym patriotą jest się zatem wtedy kiedy dba się o wolność swoją i innych, o to by być odpowiedzialnym za samego siebie i decydować samemu o tym jaka ma być przyszłość moja i mojej rodziny. By nikt inny nie decydował o tym co mam robić, albo czego mi nie wolno robić.
Taki wzorzec patriotyzmu prezentował bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, kapitan Preston, który 19 kwietnia 1775 roku walczył w bitwie pod Concord, bitwie która zainicjowała amerykańską walkę o niepodległość. W 1842 roku Preston, mając wtedy już 91 lat, był przesłuchiwany przez sędziego Mellena Chamberlaina. W przesłuchaniu tym sędzia chciał koniecznie poznać powody dla których kapitan walczył przeciwko Brytyjczykom. Znamienna jest wymiana zdań pomiędzy sędzią a Prestonem (podaję za Thomas E.Woods, Niepoprawna politycznie historia Stanów Zjednoczonych):

„Chamberlain: Czy chwycił pan za broń z powodu zbyt dużego ucisku?
Preston odpowiedział, że nigdy nie odczuwał ucisku.
Chamberlain: Czy przyczyną była ustawa stemplowa?
Preston: Nigdy nie widziałem żadnego z tych stempli.
Chamberlain: Podatek herbaciany?
Preston znowu odpowiedział, że nie.
Chamberlain: Czytał pan Johna Locke’a i innych teoretyków wolności?
Preston: Nigdy o nich nie słyszałem. Czytaliśmy tylko Biblię, katechizm, psalmy i hymny Wattsa oraz almanach.
Chamberlain: Dlaczego więc pan walczył?
Preston: Młody człowieku, ruszyliśmy na nich dlatego że zawsze o sobie decydowaliśmy i tak miało być na zawsze, a oni uważali inaczej.

Uczmy się od patrioty, kapitana Prestona, decydować o sobie zawsze, i niech tak pozostanie na zawsze.

Dzisiaj nie sposób nie odwołać się do słów Jana Pawła II: „..człowiek swoją głębszą tożsamość ludzką łączy z przynależnością do narodu, swoją zaś pracę pojmuje także jako pomnażanie dobra wspólnego wypracowanego przez jego rodaków, uświadamiając sobie przy tym, że na tej drodze praca ta służy pomnażaniu dorobku całej rodziny ludzkiej” (Elementarz Jana Pawła II dla wierzącego,wątpiącego i szukającego, WL Kraków 2001).