Dzisiaj mija 150 lat od dnia kiedy londyńczycy mogli przejechać się po raz pierwszy metrem. Pamiętajmy, że wtedy jeszcze nie było elektryczności, a pierwsze pociągi w metro londyńskim ciągnięte były przez lokomotywy parowe. Warto powiedzieć, że przez kilkadziesiąt lat metro w Londynie rozbudowywane było przez firmy prywatne. Upaństwowowienia metra w Londynie dokonano w 1933 roku.  Pierwsze, kilkukilometrowe, mające siedem stacji połączenie podziemnej kolejki w Londynie zostało uruchomione 10 stycznia 1863 przez spółkę z Metropolitan Railway. Decyzja o budowie tuneli zapadła w 1854. Czyli wybudowano tę linię w ciągu  9 lat, a jak budowano ilustruje obrazek poniżej:

Pierwszy jedenastokilometrowy odcinek metra w Warszawie instytucje publiczne budowały 12 lat, mając do dyspozycji znacznie bardziej zaawansowane technologie! (O kosztach budowy już nie będę wspominał)

Do końca XIX wieku spółek i linii było już sześć. Początkowo spółki te nie współpracowały ze sobą i pasażerowie w każdej z nich musieli posiadać inne bilety, ale na początku XX wieku rozpoczął się proces współpracy i konsolidacji spółek. Głównym powodem była potrzeba zgromadzenia sporego kapitału potrzebnego do przedłużenie linii na przedmieścia oraz koniecznością elektryfikacji linii. Obecnie londyńskie metro ma ponad 400 km długości, czyli mogłoby połączyć bez problemu Wrocław z Warszawą.

Nie jest celem opisywanie tutaj historii metra w Londynie (dla zainteresowanych polecam:

Artykuł w The Telegraph
oraz filmiki: 1 i 2

Kiedy czytałem o historii metra w Londynie naturalnym było też spojrzenie na historię metra w Warszawie.

Poniżej przedstawiam mapy linii metra w Londynie w 1863 roku i w 1908 roku oraz Warszawie obecnie (linia niebieska) oraz to co będzie za parę lat (linia czerwona). Jako żywo linia londyńskiego metra w 1863 roku podobna jest do linii metra w Warszawie (z tym, że jedna biegnie ze wschodu na zachód a druga z południa na północ). Kiedy tak patrzyłem na te mapy to zastanawiałem się czy te 100 -150 lat jest miarą zapóźnienia cywilizacyjnego Polski względem Wielkiej Brytanii? (to tak pół żartem pół serio, bo  naturalnie można znaleźć usprawiedliwienie mówiąc np. że wtedy kiedy w Londynie budowano metro w Warszawie szykowano się do Powstania Styczniowego,  żę 123 lata zaborów, że Polska szlachecka, że liberum veto, że komunizm, że  sowieci, że … ).

Linia Metra w Londynie w 1863 oku

Metro w Londynie w 1908 roku

Metro w Warszawie w 2013